martedì 25 ottobre 2011

Scotienii si englezii ofera lumii meciuri memorabile!

Pe 5 aprilie 1902 are loc marele meci contand pentru Campionatul Intern Britanic dintre Scotia si Anglia pe arena lui Glasgow Rangers,respectiv IBROX PARK.Pentru scotieni era de ajuns o remiza pentru a cuceri trofeul asa ca englezii aveau doar varianta victoriei.Insa nu meciul in sine avea sa ramana in memoria fanilor ci o tragedie neasteptata.Cu o seara inainte a plouat abundent la Glasgow ceea ce avea sa afecteze tribunele de pe IBROX pe atunci fiind o obisnuinta ca tribunele sa fie sustinute de grinzi cadre de otel.Desi era dat in folosinta de abia 3 ani in urma ploii dar si a constructiei subrede tribuna de vest a stadionului a cedat sub presiunea fanilor asezati in respectiva locatie.De retinut ca la meci au asistat circa 68000 de fanatici suporteri ai scotienilor.Pana in minutul 51 scorul era egal la 1.Insa in acel minut s-a petrecut tragedia.Tribuna s-a prabusit si 25 de persoane au fost ucise alte peste 500 fiind serios ranite.In ciuda acestui fapt,parca pentru a intari convingerea in psihicul puternic pe care il detin britanicii,meciul a continuat cu multe pauze ,e adevarat,fortele de ordine fiind mereu ocupate cu asistenta ranitilor sau "curatarea" gazonului de catre suporterii inspaimantati care cautau refugiu....Meciul s-a terminat cu acelasi scor insa federatiile celor doua tari au hotarat rejucarea partidei.Neavand un teren adecvat,"cimpoierii" scotieni au acceptat oferta englezilor de a juca meciul decisiv pe VILLA PARK,in Birmingham,fieful celebrei ASTON VILLA.Desi a avut suportul a peste 70000 de fani,englezii s-au vazut nevoiti sa accepte remiza la 2,intr-un meci de mare lupta,ceea ce a permis scotienilor sa isi adjudece pretiosul trofeu. De remarcat ca in urma dezastrului de pe IBROX multe stadioane din Regat au inceput sa aibe tribunele prevazute din beton armat.
   31 martie 1928,o zi de neuitat:)
Avea loc ultima etapa din Campionatul Intern Britanic si primul jucat de nationala Albionului pe miticul WEMBLEY.Un meci doar pentru orgolii si onoare.Trofeul fusese deja adjudecat de catre "toffies",porecla atribuita galezilor.Cele doua combatante,Anglia si Scotia doreau sa evite rusinea de a avea in posesie la finalul turneului "lingura de lemn",care "premia" ultima clasata:)Avantajul era de partea scotienilor carora le era suficienta o remiza.Meciul a fost unul aproape fara istoric,cimpoierii din nord stricand inaugurarea arenei de catre mandra nationala a Albionului.Scorul final a fost un incredibil 1-5.Alex Jackson si Alex James de la scotieni au marcat o tripla respectiv o dubla ducand in minutul 85 partida la un neverosimil 5-0 pt Scotia:) In utimul minut de joc,atacantul englez Bob Kelly a mai spalat daca mai poate fi vorba de asa ceva,un pic din rusine,marcand golul de onoare al gazdelor.
   15 aprilie 1967 a fost o alta data de referinta pentru scotieni,in special.Cu 10 luni inainte pe faimosul WEMBLEY,in urma celebrului meci din finala cu Germania de Vest,Anglia se incorona campioana lumii la fotbal.In ziua meciului in joc era atat orgoliile cat si cucerirea trofeului de "campioana a Marii Britanii".Mai punem la socoteala ca se juca si calificarea la europeanul din 1968 din Italia.Asadar un meci pe viata si pe moarte asteptat de 70000 de englezi si de cpeste 20000 de scotieni care au invadat Londra in speranta de a prinde un bilet pretios la marele derby.Condusi in teren de legendarul Denis Law,care juca pe atunci la Manchester United,scotienii au invins cu 3-2 si au cucerit trofeul.Mai mult,plini de mandrie,dat fiind faptul ca au invins campioana mondiala in exercitiu la ea acasa,acestia s-au proclamat nici mai mult nici mai putin,decat campionii lumii:))) Ceea ce a fost de remarcat a fost finalul meciului cu o bataie generala pe teren intre fani,scotienii intrand sa celebreze succesul si de asemenea de a lua cate o bucatica de gazon,sau plasa,simboluri ale cuceririi Wembley-ului:)  Putem spune ca aceea data a reprezentat simbolic startul huliganismului in fotbalul britanic si mai apoi european si mondial.
  Acelasi lucru s-a mai repetat 10 ani mai tarziu,pe 15 iunie 1977.Invingand cu 2-1 in templul fotbalului Britanic,scotienii au cucerit campionatul iar suporterii cimpoierilor au navalit inca o data pe gazonul celebrului stadion pentru a celebra victoria contra rivalului de o viata,Anglia.